Witamy w Botanika Lab!

Jesteśmy polską firmą zlokalizowaną w uzdrowiskowej miejscowości Szczawno-Zdrój, tworzoną przez zespół ekspertów z dziedziny fitoterapii i balneologii. Zajmujemy się więc poprawą Waszego zdrowia i dobrostanu poprzez wykorzystanie bogactwa natury i nauki. Misją naszej firmy jest tworzenie preparatów roślinnych opartych na badaniach naukowych, które pomagają zadbać o zdrowie w sposób naturalny i skuteczny.

 

Chcemy postawić wyraźną linię pomiędzy ziołolecznictwem opartym na doświadczeniu i dowodach anegdotycznych, a nowoczesną fitoterapią skupioną wokół rzetelnych dowodów naukowych i nowoczesnej fitoinżynierii, która jest w stanie pozyskać z roślin to, co najcenniejsze.Taka forma korzystania ze świata natury niczym nie ustępuje substancjom syntetycznym, a w wielu aspektach ma nad nimi wyraźną przewagę, o czym mamy nadzieję przekonać także i Ciebie.

Duża
skuteczność

Skład preparatów poparty wieloletnią wiedzą naukową i badaniami klinicznymi.

Potwierdzona
jakość

Każda partia surowców badana w celu zapewnienia skuteczności i bezpieczeństwa stosowania.

Produkty
roślinne

Produkty skupione wokół składników roślinnych, wegańskie oraz zgodne z filozofią cruelty-free.

Czysta
etykieta

Przede wszystkim składniki korzystne dla zdrowia. Bez zbędnych wypełniaczy, sztucznych aromatów, barwników, cukru.

Książęca jakość wód leczniczych

Szczawno-Zdrój (niem. Bad Salzbrunn) to urokliwe miasteczko w południowo-zachodniej Polsce, znane ze swoich malowniczych krajobrazów, kurortów i jednej z najstarszych pijalni mineralnych wód leczniczych na terenie Polski. Historia szczawieńskiego uzdrowiska sięga XVII wieku, ale to dopiero początek wieku XIX wieku przyniósł miastu niesamowitą popularność w całej Europie, w dużej mierze za sprawą Jana Henryka VI Hochberga oraz jego rodu urzędującego na pobliskim zamku Książ.

Dlaczego szczawieńskie wody stały się tak popularne?

Wody lecznicze ze Szczawna-Zdroju były i są cenione ze względu na swoje właściwości prozdrowotne i smakowe.

  • Unikalny skład chemiczny: wody mineralne ze Szczawna-Zdroju mają bogaty skład chemiczny, który zawiera wiele cennych składników o pozytywnym wpływie na zdrowie, takich jak sole mineralne, węglany, fluorki, czy szczawiany.
  • Skuteczność w profilaktyce i leczeniu chorób: Wody mineralne ze Szczawna-Zdroju są wykorzystywane w leczeniu różnych chorób, takich jak choroby układu moczowo-płciowego, choroby metaboliczne, choroby układu oddechowego i choroby skórne. Ich skuteczność została potwierdzona w wielu publikacjach.
  • Zdrowy styl życia: wody mineralne ze Szczawna-Zdroju są uważane za element zdrowego stylu życia. Nie bez powodu docenione zostały już przez wielu ludzi w XVIII wieku, którzy przejeżdżali do uzdrowiska.
  • Historia i tradycja: Szczawno-Zdrój jest jednym z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Historia korzystania z tutejszych wód leczniczych sięga średniowiecza, co sprawia, że są one uważane za element tradycji bogactwa naturalnego.
  • Walory turystyczne: Szczawno-Zdrój jest pięknie położonym uzdrowiskiem, otoczonym lasami i górami. Wiele osób odwiedzających to miejsce korzysta z wód leczniczych, ale także z atrakcji turystycznych, takich jak piesze wędrówki, jazda na rowerze czy zwiedzanie zabytków.

 

O niezwykłej popularności Szczawna-Zdroju najlepiej świadczą odwiedzające go znane osobistości z różnych stron świata – Winston Churchill, Wilhelm II Hohenzollern, Mikołaj I Romanow, Jan Brzechwa, Zygmunt Krasiński, Henryk Wieniawski oraz wielu innych.

 

Politycy, książęta, carowie, poeci, artyści, czy pisarze. Szczawno-Zdrój jest znaną miejscowością uzdrowiskową, chętnie odwiedzaną przez wiele sław z całej Europy po dziś dzień.

 

Teraz także i Ty możesz dołączyć do tego grona i doświadczyć na sobie wyjątkowego działania miejscowych wód uzdrowiskowych w nowoczesnej fitoterapeutycznej odmianie, bez wychodzenia z domu!

Winston Churchill
Wilhelm II Hohenzollern
Mikołaj I Romanow
Jan Brzechwa
Zygmunt Krasiński
Henryk Wieniawski
Wnętrze szcawieńskiej pijalni wód mineralnych w roku 1903

Poznaj historię uzdrowiska w Szczawnie-Zdroju

Pierwsze informacje o leczniczych właściwościach źródeł w Szczawnie-Zdroju pochodzą z początków XVII wieku, dzięki doktorowi medycyny i botanikowi, Casparowi Schwenckfeldowi. Lekarz ten przebywał od 1597 roku na zamku Książ na zaproszenie hrabiego Konrada Hochberga, z którym się przyjaźnił. Ze względu na dolegliwości związane z reumatyzmem Hochberg chętnie korzystał z wiedzy medycznej swojego gościa. W czasie pobytu w zamku Książ Schwenckfeld miał okazję poznać pobliską wioskę Salzbrunn, gdzie sporządził pierwszy opis składu chemicznego szczawieńskich źródeł i ich leczniczego działania na organizm ludzki. Wyniki swoich badań zawarł w publikacji Stirpium et Fossilium Silesiae Caltalogus omnis generis mineralia, metalica, metalla, succos, taras, lapillos, fontes medicatos et Thermas Continens, wydanej w Lipsku w roku 1601.

Na początku uzdrowisko nie cieszyło się dużą popularnością, ale stopniowo mieszkańcy Salzbrunn (późniejszego Szczawna-Zdroju) i okolic zaczęli doceniać wartość terapeutyczną miejscowych wód. Prawdziwy przełom i nagły wzrost popularności przyniósł początek XIX wieku, dzięki modernizacji miasta uzdrowiskowego, reklamie oraz przedsiębiorczości Jana Henryka VI Hochberga. Dzięki pracowitości osób działających na rzecz tego miasteczka, stawało się ono coraz bardziej popularne, a do miejscowego uzdrowiska zaczęli zjeżdżać kuracjusze z całego świata, poszukując lekarstwa na swoje dolegliwości. W 1820 roku powstała pijalnia wód leczniczych w Szczawnie-Zdroju. Była to hala z centralnie umieszczoną studnią, z której pobierano wody lecznicze za pomocą czerpaka zrobionego ze szkła, zamocowanego na długim kiju. Niedługo później pijalnia została rozbudowana o halę spacerową.

Szczawno Zdrój (dawniej  Bad Salzbrunn). Widok z hali spacerowej, na pocztówce z roku 1905.
Pocztówka z 1901 roku z wizerunkiem dr Augusta Samuela Zemplina.

Sukces uzdrowiska w tamtym okresie był zasługą wielu osób, w tym szczególnie dwóch znanych lekarzy: dr Henryka Ebersa ze szpitala miejskiego we Wrocławiu oraz dr Augusta Zemplina.

 

W roku 1815 dr August Samuel Zemplin przybył do Wałbrzycha, by otworzyć prywatną praktykę lekarską.  Jego działalnością zainteresował się ówczesny rezydent na zamku Książ Hans Henryk VI Hochberg, który zatrudnił go jako lekarza uzdrowiskowego w Szczawnie-Zdroju. Mający wtedy 31 lat lekarz szybko docenił właściwości lecznicze miejscowych wód i regularnie publikował w prasie zalety stosowania kuracji pitnej na terenie Szczawna-Zdroju, kreując pozytywny wizerunek całemu miastu uzdrowiskowemu. To dzięki jego staraniom rozbudowano uzdrowisko, a w miejscowości powstał teatr i park zdrojowy. Za zasługi obdarzono go w 1821 roku tytułem radcy dworu (Hofrath), a w roku 1832 orderem orła czerwonego 4. klasy. Podczas Wiosny Ludów w 1848 roku, Salzbrunn zyskało oficjalne miano miasta uzdrowiskowego, co przyczyniło się do jego dalszego rozwoju.

W Szczawnie-Zdroju obecne są 4 źródła leczniczych wód mineralnych:

MIESZKO

Najstarsze szczawieńskie źródło, znane już od średniowiecza (co potwierdzają wykopaliska), opisane i zbadane na przełomie XV i XVI wieku. Najważniejsze źródło w Szczawnie-Zdroju. W pierwszej połowie XVI wieku źródło było przykrywane różnymi budowlami. Ostatecznie znajduje się w Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnie-Zdroju.

DĄBRÓWKA

Źródło zlokalizowane w podziemiu sanatorium Korona Piastowska. W 1909 roku właścicielem stał się Książe von Pless – właściciel Zamku Książ. Od tamtego czasu woda lecznicza “Dąbrówka” należała do naturalnych zasobów uzdrowiska w Szczawnie-Zdroju, a rodzina Hochbergów była właścicielem tego źródła.

MŁYNARZ

Odkryte dopiero pod koniec XVIII wieku, początkowo źródło tej wody zlokalizowane było przy młynie. Teraz miejsce to zaznaczone jest kamieniem młyńskim. Obecnie źródło "Młynarz" znajduje się w piwnicach Zakładu Przyrodoleczniczego.

MARTA

Źródło odkryte przypadkowo podczas prac wykopaliskowych w 1904 roku. W porównaniu do pozostałych źródeł ze Szczawna Zdroju, "Marta" charakteryzuje się najmniejszym zmineralizowaniem, jednak ma wysoką zawartość naturalnego kwasu węglowego.

Początkowo, woda była dostarczana do mieszkańców w glinianych garnkach, jednak w miarę rozwoju miasta, potrzeba stworzenia bardziej wygodnego miejsca do picia wód mineralnych stała się coraz bardziej widoczna. Miejscowa pijalnia wód mineralnych wraz z biegiem czasu zyskiwała na popularności nie tylko na terenach śląska, ale również w całej Europie. Uzdrowisko było tak popularne, że ród Hochbergów postanowił eksportować szklane butelki z wodą szczawieńską na cały świat.

Ilość wód mineralnych eksportowanych na cały świat ze Szczawna-Zdroju:

 

1813 – 1 700 dzbanów

1821 – 70  000 dzbanów

1826 – 122 615 dzbanów

1827 – 103 214 butelek

1828 – 102 583 butelki

1829 – 102 060 butelek

1830 – 110 282 butelki

 

W pewnym momencie butelki z wodą leczniczą ze Szczawna-Zdroju były eksportowane w ilości 1 800 000 sztuk na rok!

 

W pewnym momencie miejscowe wody uzdrowiskowe były tak popularne, że dochodziło do fałszerstw i ludzie podrabiali butelki sygnowane znakiem Salzbrunn, wlewając do środka wody spoza ujęć ze Szczawna-Zdroju!

Trzy szklane butelki do transportu wody leczniczej ze Szczawna-Zdroju, z pieczęciami gwarantującymi oryginalne pochodzenie.